Naše zkušenost: ABKM u kojence

12.11.2023

Alergie na bílkovinu kravského mléka je nejrozšířenější potravinovou alergií u novorozenců, kojenců a batolat do 3 let věku. V 90% případů vymizí do 6 let věku. Uvádí se, že jí trpí asi 4% narozených dětí, čísla však budou pravděpodobně vyšší. Tato diagnóza potkala i mou kojenou dceru. Jak jsme na ABKM přišli, jak s ní fungujeme a proč u nás asi vznikla?


Na začátek jen upozorním, že píšu z naší vlastní zkušenosti. Protože jsme každý jiný, fungují na nás jiné postupy a děláme jiná rozhodnutí. Neberte tedy text níže jako zdravotní doporučení či nabádání k popisovaným aktivitám, ale pouze jako sdílení příběhu matky plně kojeného dítěte s ABKM diagnózou. Věřím, že pro některým z vás poskytne podporu anebo úlevu, že v tom nejste sami, anebo inspiraci, jak se se situací vyrovnat. 


Na začátku

Dcera měla 3 a půl měsíce, když jsem jí ráno ve stolici objevila nitky krve. Vyděšeně jsem volala pediatričce, která mě přivedla na možnost ABKM, a ať zkusím držet 14 dní dietu. Pokud nedojde do pár dní ke zlepšení, máme přijít na kontrolu.

Zrovna to ráno jsem ke snídani vypila hrnek mléka (což běžně nedělám), nakojila jsem dcerku a asi do hodiny se objevila právě zmiňovaná reakce. Dala jsem tedy na radu pediatričky a najela na dietní stravovací režim, tzv. eliminační dietu. Vynechat na 14 dní vše z živočišného mléka, po odeznění příznaků vyzkoušet zařadit do stravy zpět něco mléčného a dle reakce dítěte se buď alergie potvrdí, anebo se pokračuje v zařazování potravin dál. V praxi se tomuto říká eliminačně-expoziční test. Návštěva alergologa u takto malých dětí (cca do 1 roku) nemá smysl kvůli nízké průkaznosti.

Zlepšení nastalo okamžitě. Myslela jsem si, že se jednalo jen o přechodný stav, tak jsem si asi po 10 dnech nedopatřením dala lžičku Nutelly, která obsahuje sušené mléko. A druhý den se krev ve stolici objevila znovu. Alergie byla potvrzena
V ten moment se pro nás vše změnilo, a z pouhého podezření vznikla jistota. Pocity viny se střídaly s výčitkami, hněvem, strachem, obavami a smutkem. Ten, kdo si diagnózou (jakoukoliv) prochází, ví, jak náročné období to je. Dobrou zprávou a útěchou pro nás bylo jen to, že dcerka si tento problém vůbec neuvědomuje a je šťastná. Nezbývalo tedy nic jiného, než si vše pořádně nastudovat a změnit nejen jídelníček, ale především mysl. 

Projevy alergie (nejen) na BKM:

 • hlen/krev ve stolici
 • koliky, bolesti bříška
 • ekzém (až u 60% dětí)
 • reflux nebo časté zvracení obloukem
 • respirační potíže
 • neprospívání

V našem případě se jednalo téměř hned o krev ve stolici, hlen jsme mívali minimálně. Ten ale nemusí vždy souviset s potravinou alergií. Někdy je u plně kojených dětí zcela normální. Co se týče ekzému, na ten dcera netrpěla, i když párkrát na něj náběh byl. Opět ale nemusí souviset s potravinovou alergií. Zpětně jako jeden z příznaků eviduju i velmi pomalé přibírání na váze. Jinak byla dcerka pohodové usměvavé miminko s adekvátním psychomotorickým vývojem, bez kolik či bolestí.

Další potravinové alergie

Za necelé tři týdny se stav dcery začal opět zhoršovat a znovu se objevila krev. Protože jsem se bála dietní chyby, začala jsem si psát veškeré snědené jídlo do kalorických tabulek pro přehled, kde mohla nastat chyba. Po týdnu, kdy se krev nepravidelně objevovala a kontrole u pediatričky, jsem dostala doporučení vysadit i kuřecí maso a vejce. Hovězí maso a sóju jsem vysadila hned při potvrzení ABKM kvůli možné zkřížené alergii. 

Sama od sebe jsem ještě měla podezření na med a lískové ořechy, které jsem pro jistotu vysadila spolu s vejcem a kuřetem. Po dalších 14 dnech přísnější diety se tedy potvrdila reakce i na vejce. Kuřecí maso jsem zatím nezkoušela zařadit zpět, nicméně pokusím se opět po odeznění příznaků. V té době budeme pomalu zařazovat příkrmy.
Ještě nesmím opomenout, že po vyřazení všech potravin se stav dcerky zlepšoval pomaleji. Začala jsem tedy miminku podávat probiotika (máme značku Smidge), aby došlo k rychlejšímu osídlení střeva správnými bakteriemi. Při plném kojení nejsou běžně probiotika potřeba, při dokrmování umělým mlékem jsou často doporučována. V našem případě jsem s nimi velmi spokojená a předpokládám, že díky nim se střevo rychleji zahojilo. Nyní pokračujeme v užívání.

Co jíst a kde hledat informace?

Protože jsem začínala být bezradná co jíst, a nevěděla jsem, jak pokrýt svou potřebu bílkovin (díky kalorickým tabulkám jsem věděla, že jich jím málo), na doporučení kamarádky jsem vyhledala tabulku vhodných potravin od Ing. Věry Zíkové. Ta se zabývá ekzémem u dětí do 3 let a její tabulka vhodných potravin je velmi podobná té z knihy Žít bez ekzému od Karen Fischer, kterou jsem se řídila v době vlastních problémů s atopickým ekzémem. Tímto seznamem jsem se řídila v době zjišťování dalších možných potravinových alergií (viz. vejce) a často se jím inspiruji do teď. Pomocníkem při nákupu mohou být i označení VEGAN výrobků, u kterých je potřeba kontrolovat složení sóji, pokud ji máte vyřazenou. 

Jedna z dalších knih, která mi přinesla ucelené informace na jednom místě, vyšla v roce 2023 - Alergie na bílkovinu kravského mléka u novorozenců a kojenců od MUDr. Mileny Dokoupilové (neonatoložka). Kromě příznaků a doporučení zde najdete i recepty. Jedinou nevýhodou knihy považuji lehce zavádějící dotazník k možnému stanovení diagnózy ABKM, který považuje kojení pouze za součást výživy, nikoliv jako kontinuální péči o dítě a součást emočního vývoje. Z dotazníku pak zrovna při této otázce odpoví 90% maminek, které kojí na požádání tak, že by odpověď znamenala body k potvrzení alergie.
V poslední řadě jsem na Facebooku přidala do soukromé skupiny Kojení při ABKM, kterou zaštiťuje Kateřina Slavíková - výživová poradkyně zaměřená na potravinové alergie a intolerance s vlastní zkušeností. Zároveň je i autorka webu abkm.cz, kde lze některé informace získat zdarma. Z mého osobního pohledu se velmi vyplatilo být součástí 3 denního vysílání online zdarma, kde byla možnost pokládat dotazy. Absolvování a odpovědi mě docela uklidnily.

Alergie na bílkovinu kravského mléka u novorozenců a kojenců od MUDr. Mileny Dokoupilové (neonatoložka)
Alergie na bílkovinu kravského mléka u novorozenců a kojenců od MUDr. Mileny Dokoupilové (neonatoložka)

Moje doporučení

 • najít si relevantní a ověřené informace
 • zkušenosti jiných žen mohou být podpůrné, ale mohou i deprimovat
 • najít si opravdovou podporu - partner, rodina, blízcí přátelé, odborník
 • věřit své mateřské intuici
 • nám pomohlo: podpora laktace a rozjetí kojení, nákupy dle seznamu potravin Věry Zíkové, chvilkové zapisování jídel do kalorických tabulek, probiotika Smidge, FB webinář ve skupině Kojení při ABKM, kniha ABKM u novorozenců a kojenců, oddálení povinného očkování o 1 měsíc, podpora a pochopení kamarádek na stejné lodi

Jak s dietou fungujeme v praxi

Protože naše omezení se netýká pouze mléčných výrobků a mléka, ale i vajec, kuřete, hovězího masa a sóji (která je téměř ve všech zpracovaných potravinách), bylo nutné velmi pečlivě studovat etikety při nákupu. Protože nákupy pak netrvaly 10 minut, ale hodinu, rozhodla jsem se nakupovat z 90% jen základní suroviny a vše potřebné si z nich připravit doma. Vyřadili jsme kupované pečivo kvůli častému obsahu sójového lecitinu či syrovátky, a začala jsem si péct domácí kváskový chléb. Sem tam si dopřeju pro změnu rohlík, který je většinou bez všech zmiňovaných "alergenů" (složení se však liší dle pekárny).

S dietou si v podstatě nejde zakoupit něco v restauraci, a to většinou ani v těch veganských, kvůli využití sójových náhražek masa. Pokud si v klasické restauraci dáte něco bez zmiňovaných alergenů, je zde bohužel pravděpodobnost, že nádobí, na kterém se vařilo, přišlo do styku s některou z uvedených potravin a proto ani tak nemáte 100% jistotu, že jste zcela bez alergenu. Nicméně toto už je skutečně vysoká opatrnost, která nemusí být na místě u každého. Kupované teplé jídlo jsem od počátku naší diety nikde nejedla, ale to jen kvůli mému přesvědčení.

Co se týče návštěv v rodině, i přes velkou snahu všech si bohužel na jídlo, které jsem nevařila já nebo manžel, netroufám. Většinou si totiž dotyční neuvědomují, že zrovna tato pro ně běžně užívaná potravina, obsahuje mléko či vejce, sóju... Vícekrát se stalo, že dotyčný zakoupil něco v domnění, že je to bez mléka, ale po přečtení etikety se zde alergen nacházel. Jsme tedy domluveni, že já si vozím jídlo sama a nemusí se na mě brát při vaření ohled. Navíc mile ráda něco napeču tak, ať si pochutnáme všichni. :)

Tipy na alternativy mléčných výrobků, vajec aj. potravin: 

 • Ovsánek - z klíčeného ovsa
 • Rostlinné jogurty či dezerty - kokosový jogurt, kešu dezert, rýžový pudink (pozor na složení a cukr)
 • Rostlinná mléka 
 • Kokosový olej, namísto másla sádlo
 • Ghí (zde záleží na čistotě produktu od mléčné bílkoviny)
 • Králičí vývar - musela jsem vařit déle než kuřecí, jinak je slaboučký. Má nízký obsah tuku, ale při obrání masa má zase hodně bílkovin.
 • Namísto 1 ks vejce 1 rozmačkaný banán, anebo polévková lžíce namočených a drcených lněných semínek
 • U náhražek masa např. burgery z hrachového a rýžového proteinu značky Vemondo (v Lidlu)
Náhražek existuje na trhu velké množství a jsou poměrně snadno dostupné. Snažím se vybírat ty co nejméně zpracované, bez dalších aditiv. Osobně se mi nejlépe nakupují tyto potraviny v Albertu, Lidlu anebo Tescu; samozřejmostí jsou obchody se zdravou výživou.

Proč u nás ABKM pravděpodobně vzniklo

Přesné důvody nám nikdo nesdělil, ale dle dostupných informací jsem v našem případě schopna říct, co rozhodně narušilo zdravotní stav a přirozený vývoj obranyschopnosti dcerky a tudíž k alergii mohlo dojít.

 1. komplikovaný vyvolávaný porod s lékařskými zásahy, ukončen císařským řezem (nedošlo tak k osídlení střev mikrobiotou jako při přirozeném porodu)
 2. první přisátí k prsu až cca 4 hodiny po porodu
 3. následná týdenní hospitalizace dcery na oddělení IMP a nasazení širokospektrálních antibiotik kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu - tím pádem naše týdenní separace
 4. dokrmování UM v průběhu šestinedělí a pomalý rozjezd kojení

Téměř všechny události zde popsané dle výzkumů zvyšují pravděpodobnost výskytu ABKM. Dalším důvodem může být potravinová alergie rodičů či starších sourozenců, nicméně nejedná se o náš případ. 

Slovo závěrem

Aktuálně tedy dodržuji dietní režim bez zmiňovaných potravin, užíváme probiotika a dcerka je bez příznaků alergie. Dokonce začala mnohem lépe přibírat na váze. Částečné zhoršení nastalo pouze po druhé dávce očkování, které ale do pár dnů vymizelo. 
Zařazování alergenů zpět do své stravy budu postupně zkoušet postupně až při zavedených příkrmech v 6. měsících věku dcerky. Je tak z toho důvodu, aby prve miminko přišlo do styku s alergenem přes mateřské mléko. Teprve po přijetí přes MM se alergen může zkusit zařadit v příkrmu. Tuto cestu budu pravděpodobně sdílet na svém Instagramu.

Protože potravinové alergie u plně kojených dětí dle mého názoru spadají pod více oborů, je problém najít ucelené a hlavně ověřitelné informace. Každý odborník se zabývá jen svou částí problému, přičemž je potřeba spolupráce pediatra, imunologa, alergologa, laktační poradkyně, často dermatologa a výživového poradce/nutričního specialisty. Většinou se však ke slovu dostane jen pediatr, později při přetrvávajícím problému možná alergolog. 

Jak jde vidět, ABKM u kojenců je multioborový problém, který v praxi nikdo spoluprací neřeší a doporučení ke stravování se liší skrze obory. Kojící maminky se tak snadno dostávají ke protichůdným informacím, jsou zmatené, nedostává se jim podpory a často pak pod tlakem okolí a náročnosti diety přechází na hypoalergenní umělou výživu.  

Navíc se jedná o poměrně novou problematiku, kdy se dlouhodobě předpokládalo, že plně kojené děti potravinovými alergiemi netrpí. Nicméně posledních pár let se potvrzuje, že citlivější děti skutečně reagovat na potenciální alergeny v mateřském mléce mohou - neznamená to však alergii na mateřské mléko.

Zde jen zdůrazním, že kojení je pro děti vždy výhodnější a téměř vždy vhodnější než přechod na umělé mléko, a pokud si přejete kojit, konzultujte svůj stav s laktační poradkyní a pediatrem. Na umělé mléko byste měla přejít jen z vlastního rozhodnutí, a to pokud kojit nechcete, anebo nemůžete, případně miminko neprospívá ani po nasazení diety.

Na závěr si dovolím sdílet užitečné odkazy nebo profily, které jsem zmínila výše. Pokud se budete chtít o svůj příběh podělit také, klidně mi napište zprávu, email, na facebookovou stránku anebo Instagram @jidlojakozdroj. Na mém profilu také najdete ve výběrech naši cestu s názvem ABKM při kojení. 
Doufám, že vám náš příběh přišel srozumitelný a třeba vám sdělil něco nového.

LP Tereza Mynářová - https://www.najitsicestu.cz/
LP a PA Radka Imbrová, tvůrkyně podcastů - https://www.mamaonair.cz/
Web o kojení - https://www.mamila.sk/sk/uvod/
Výživová poradkyně ABKM Kateřina Slavíková - https://abkm.cz/
Autorka řešení pro atopický ekzém Věra Zíková - https://verazikova.cz/

Ivet