Přednáška SmartTalk: Imunita z pohledu psychosomatiky

14.02.2020

Ve čtvrtek 13.2. se v brněnském kino Scala konala přednáška na téma imunity a psychosomatiky. O souvislostech mezi jednotlivými pilíři psychosomatiky a jejich vlivu na zdraví nám vyprávěla psycholožka Mgr. Michaela Fialová.

Co to je psychosomatika? Je to disciplína zkoumající psyché - duši a tělo, řeší jak se vzájemně prolínají, ovlivňují a spolupracují. Tato definice byla do včerejška má jediná znalost o psychosomatice. Ale jako člověk řešící stravu a zdraví člověka považuji za důležité znát i jiné - celostní - pohledy na lidský organismus. Oblast psychosomatiky mi začala dávat smysl, i když rozhodně není pro každého. Protože při poznávání samasebe se dostáváme do zcela diskomfortních situací.

Psychosomatika funguje na základech pěti aspektů člověka (viz. obrázek). 

 • bio - fyzické tělo
 • psycho - naše myšlení a cítění
 • socio - vztahy a společnost 
 • spirit - smysl života, řád 
 • energy - produkovaná a přijatá energie vlastním tělem


https://www.facebook.com/jednotnamedicina/photos/a.1239140969583340/1239142719583165/?type=1&theater
https://www.facebook.com/jednotnamedicina/photos/a.1239140969583340/1239142719583165/?type=1&theater

Všechny aspekty se neustále prolínají a mnohdy se problém na jedné úrovni promítne do úrovně jiné (př. projev v bio aspektu → problém v socio oblasti). Když se vydáme řešit své problémy cestou psychosomatiky, nutně se otevírají a prochází všechny aspekty pentagramu. V každé z nich se může skrývat příčina problému.

Ale co je to ta imunita? Je to extrémně složitý systém a schopnost organismu bránit se. Základem imunity je tvrdá nekompromisní obrana. Na přednášce jsme si dlouho povídali o tom, že stejně funguje i lidská podstata sebeobrany- emoce agrese. Ne v tom zlém smyslu, ve kterém si ji stále vykládáme v legislativě a bojíme se jí. Ale využitelná agrese k tomu něco změnit. Něco vytvořit. Něco vyřešit. Nějak se bránit. Bránit se můžeme před svým nadřízeným, když nemá pravdu. Bránit se můžu před svými rodiči, kteří mi i v dospělosti mluví do života. Bránit se můžu před svým partenerem, který se ke mě chová zle.

Agrese je emoce, kdy tělo cítí potřebu se chránit. Je to přirozená součást projevu těla, kterou neumíme vypnout. Naopak ji umíme potlačovat a dělat, že neexistuje - v tomto případě se projeví nemoci a tělo neprojevený příval energie využije jinde (ale proti sobě). V podstatě se jedná o smysl sebeobětování. Další extrém je zneužitá agrese - a to jsou ti známí gauneři, zločinci a násilníci (pozor, i ženy mohou agresi zneužívat!). 

Oba tyto projevy jsou z pohledu psychosomatiky kontraproduktivní. Ničí nám zdraví, psychiku, výkon, spokojenost, zdraví, vztahy atd. Proto je od raného věku důležité umět vztek a agresi využít, naučit se s ní pracovat a bránit sám sebe. V dospělosti se tak vyhneme spoustě problémů, které je pak obtížné řešit. 

Přednáška SmartTalk: Imunita z pohledu psychosomatiky se konala v univerzitním kino Scala s Mgr. Michaelou Fialovou.
Přednáška SmartTalk: Imunita z pohledu psychosomatiky se konala v univerzitním kino Scala s Mgr. Michaelou Fialovou.


Téma psychosomatiky je velmi obsáhlé a ne pro každého. Možná i vy teď cítíte, že je téma úplně mimo vaše chápání, přijde vám jako hloupost, nebo se cítíte frustrovaní. Vězte, že pokud by vás psychosomatika zajímala dál, doporučuji odbornou literaturu, vyhledat zkušeného terapeuta, či navštívit přednášku pro veřejnost. Bohužel i tady, jako ve všech oblastech s lidským zdravím, často narazíte na podvodníky, šarlatány nebo nekompetentní terapeuty (př. kauza AKTIP). Vybírejte tedy s rozumem (i intuicí) jako v jiných oblastech života. 

Vhledy, kterém mě zaujaly z pozice psychosomatiky:

 • řídící systémy těla: hormonální, imunitní, neurologický systém
 • autoimunitní onemocnění → sebeobětovávání se, popírání agresivní síly, neumím se bránit. Široký problém vyžudující delší zkoumání.
 • zánět → potlačení agrese
 • umění pozitivního myšlení → nepopírám, ale důvěřuji v sebe a svou imunitu. Na základě myšlení jednám a při pozitivním myšlením většinou jednám k dobru imunitního systému.
 • deprese bývá projevována v oblasti psycho → příčina často v oblasti spirit
 • každá emoce jde přes hormonální systém
 • jediné přirozené doslovné sebeobětování je ve vztahu matka - dítě (pozor, ne dítě - matka)
 • lidé se bojí konfliktů, ale bez konfliktů nelze žít.
 • imunitní systém se musí učit skrze nemoci → nadbytečné podávání antibiotik a běžně dostupných léků. Je třeba důvěry ve svou imunitu, vypotit se, odpočinou, po staru se tzv. vyležet.
Ivet