Vánoční svátky v klidu

07.12.2019

Každoroční období plné spěchu, stresu, utrácení peněz a obžerství. Na Štědrý den si pár hodin užijete pohodu a následně absolvujete návštěvy příbuzných s pocitem, že už zase budete jenom jíst.

Každý rok se většina lidí vědomě a dobrovolně vystavuje stresu z Vánoc. Hory dárků za nemalé peníze sháníte na poslední chvíli, cukroví pečete pozdě večer spíš z povinnosti a zdobením stromečku už raději pověříte někoho jiného, jen abyste to měli z krku. U štědrovečerní večeře si spokojeně smlsnete na kapříkovi a hurá na ty dárky - jen aby někdo nebyl zklamaný!

Bohužel si podvědomě nejenže Vánoční atmosféru ani neužíváme, ale naopak tělu a hlavě způsobujeme minimálně měsíc trvající stres. Ten z nás opadne až v době před Silvestrem, kdy se už o nic svátečního nejedná, za to se ale pořádně nadlábneme při oslavě Nového roku! A přiťuknout si jednou skleničkou šampusu? Slaví se přece celý večer! A jako třešničku na pomyslném dortu si dáme aspoň to jedno malé předsevzetí - "Letos už konečně zhubnu. Letos už konečně budu šťastná. Letos si konečně nastavím v životě klid."

Jak si užít svátky v tolik opěvovaném klidu a míru? Je jedno, jestli máte děti, jste na Vánoce sami, anebo jste velká rodina. Tohle zaručeně zvládnete všichni.

Cukroví pečte s citem a konzumujte s rozumem.
Cukroví pečte s citem a konzumujte s rozumem.

1) Nekupujte hromadu dárků

Při nákupu dárků dávejte pozor na množství (i cenu). Klamavé reklamy a slogany lákající ke koupi nejsou zárukou ke spokojenému členovi rodiny. Na co dávat věc, o kterou dotyčný nestojí. Dárek skoční v koutě a raději vás mít stejně nebude.

2) Dárky nakupte předem

Ideálně na začátku prosince. V obchodech ještě nebudou takové davy lidí a vy se nebudete muset bát o to, zda jste na něco nezapomněli.

3) Cukroví s rozumem i citem

Cukroví k Vánocům neodmyslitelně patří a neuslyšíte ode mě doporučení v podobě bez cukru, bez lepku, suché ořechy (i když ty jsou také výborné). Spíš se zaměřte na množství od jednotlivých druhů a na druhy samotné. Nemusíte mít přece tuny cukroví až do Tří králů. Stačí na svátky, maximálně do Silvestra. A počet druhů? Magická devítka je zcela optimální. 

Namísto ztužených tuků využijte tradiční máslo.
Namísto ztužených tuků využijte tradiční máslo.

4) Kvalita před kvantitou

A to platí jak u dárků, tak u cukroví. Zkuste nekupovat levné ztužené tuky a využijte tradiční máslo. Namísto čisté hladké mouky zkuste i celozrnnou nebo pohankovou. Navíc takové cukroví dříve zasytí a vy ho pak nesníte kvanta.

5) Zdobení stromečku je společná práce

Proč byste se sami měli dřít se stromečkem, když máte doma šikovné pomocníky? Společně vám práce půjde lépe od ruky, zazpíváte si a výsledné dílo bude vás všech.

6) Balení dárků

Nemusíte kupovat štosy balicího papíru. Postačí noviny, recyklovaný papír, staré krabičky obalené stužkami... fantazii se meze nekladou. Některé maminky pro své děti šijí kapsy a pytlíky na dárky z textilu a každý rok je používají znovu. Jiní lidé nebalí dárky vůbec.

7) Jděte ven

Koukáte celý den na pohádky a chystáte se k večeři? Proč si trochu neodpočinout procházkou v přírodě, po městě a nadýchat se čerstvého vzduchu? Aspoň třicet minut chůze zaručí lepší náladu a také trávení.

8) U večeře spolu u stolu

U Štědrovečerní večeře se snažte s klidem servírovat jednotlivé porce jídla a nespěchejte ani při jedení. Když někdo dojedl před vámi, rád počká a nechá si večeři slehnout, než mu nandáte kapříka (nebo kubu). Navíc o to méně hrozí večerní horor v podobě zapíchnuté kosti v krku, nebo zaskočeného bramboru. 

9) Návštěvy ve svátky

Při návštěvách rodiny je slušnost ochutnat cukroví a dobroty. Nemusíte se jimi ale nacpat k prasknutí a pak se litovat. Z druhé strany vyčítat si linecké kolečko je přece nesmysl. ;)

10) Silvestr bez sklenky v ruce

Oslavy Silvestra jsou většinou bujaré, protože je po Vánocích a už se těšíme, co nás čeká v příštím roce. Většinou dost popíjíme všemožné drinky, šampaňské, víno, muži pivo a padnou i panáky tvrdého alkoholu. Říkáte si, že jednou za rok se nic nestane. To je pravda. Nač ale slavit Nový rok s myšlenkou na zítřejší kocovinu? Stačí si dát sklenku dvě jednoho druhu alkoholu, tedy nemíchat. Na každou sklenku si pak zkuste vypít dvě sklenice vody. Tedy jedno víno, dvakrát voda. 

Co se novoročních předsevzetí týče, asi víte, co vám povím. Neznám nikoho, kdo by jej ještě 7. ledna držel. Zhubnout můžete v jakoukoliv roční dobu. Změnit svůj život také. Je to na nás, ne na Silvestrovi. :)

Ivet