CHOICE konference

13.11.2019

V neděli 10. 11. jsem se účastnila jako posluchač konference CHOICE v Brně. O šesti aktuálních tématech jako jsou zdravá výživa, přirozená antikoncepce či mindfulness, nám vyprávěly ženy jako Margit Slimáková, Hanka Přikrylová nebo Zuzka Husarová. Důležité informace, milí lidé a široký rozhled na téma lidského zdraví - o tom byla konference CHOICE.

Protože lidské zdraví je závislé na zdraví  naší planety, týkala se jedna přednáška i tzv. zero waste. Pokud jste ještě neslyšeli, jedná se o bezodpadovou domácnost. Protože třídit odpad samo o sobě nestačí (nic nejde donekonečna recyklovat), je třeba snažit se o to vůbec odpad nevytvářet. V České republice vyprodukujeme za rok 5,6 tun odpadu na osobu. Bezodpadová domácnost toto číslo i s malými dětmi může stáhnout na 15 kg za rok/4 členná domácnost. Jak a kde nakupovat bez odpadu může pomoci mapa https://mapa.reduca.cz (zakladatelkou webu je Martina Sumbalová, přednášející tohoto tématu na konferenci), kterou vytváří lidé. Vy sami do ní můžete po registraci vkládat své tipy na bezobalový prodej potravin, kosmetiky, domácích potřeb, květin. Téma zero waste je velmi obsáhlé a koho by zajímalo více, doporučuji začít právě na tomto webu, případně s knihou Bez obalu od Barbory Tlusté.

Je potřeba odpad nevytvářet. I jen malé krůčky k méně odpadu jsou velkým přínosem pro planetu, zdraví a peněženku.
Je potřeba odpad nevytvářet. I jen malé krůčky k méně odpadu jsou velkým přínosem pro planetu, zdraví a peněženku.


Na ženské zdraví byla zaměřena přednáška Hanky Přikrylové, koučky symptotermální metody a zakladatelka programu Dítě vítáno, Nehormonálka.cz a Antikoncepce jinak. Nejen biologický pohled na ženský menstruační cyklus, hormonální antikoncepci a změny v ženském těle v závislosti na cykličnosti byly doplněny o symptotermální metodu sledování ženského těla. Díky ní můžete mít přehled o své plodnosti, zdraví, otěhotnět či naopak se těhotenství vyhnout. 

Věděli jste, že každý druhý člověk na světě je chronicky nemocný? Že 7 z 10 lidí umírá na chronické onemocnění? Zdravá výživa v pohodě - perfektní přednáška nabitá informacemi, výřečností a otevřeností nejznámější specialistkou na výživu v ČR Margit Slimákovou. Výživa opředena mnoha mýty a na niž se poslední léta vydává čím dál víc rozporuplných článků, se pro mnoho lidí stala byznysem. Čokolády zvyšující IQ dětí v lékárnách, bufety se sladkostmi ve školách a zázračné nápoje míří na různé věkové skupiny, které na nabídku slyší. To, že lidé chtějí být zdraví, potvrzuje právě jejich potlačení zdravého rozumu a slepé naslouchání marketingových lží. 

Jaká jsou fakta v České republice? Každý třetí člověk u nás dostane rakovinu. Na kardivaskulární onemocnění umře 2x více lidí než jinde Evropě. Nadváhou či obezitou zde trpí každý druhý člověk (včetně dětí). A místo toho, abychom s tím něco dělali, problémy ignorujeme a vysmíváme se jim. Příčiny chronického onemocnění jsou nezdravá strava, málo pohybu, kouření a přílišná konzumace alkoholu. Kdybychom se stravovali o trochu lépe a místo sezení na gauči se hýbali, nemuselo by být 80% cukrovky II. typu, 30% nádorového onemocnění a nemuseli bychom umírat na kardiovaskulární onemocnění. 

Po přednášce pro mě trojpoměr živin od WHO (světová zdravotnická organizace) nepodložený žádnými aktuálními výzkumy ztratil význam, všeobecná doporučení padala jedna za druhým. Jíst 5x denně? Není potřeba. Co se mi však potrvdilo? 

Že každé tělo je jiné a potřebuje jiné množství živin. Že mikrobiom je nedílnou součástí našeho života a jeho role v našem zdraví a psychice je obrovská. Jak důležité jsou skutečné potraviny, naslouchání vlastnímu tělu a selský rozum. Stránky Margit jsou zde: https://www.margit.cz.

Na téma očkování bylo řečeno mnoho a nikdo nepochybuje, že zachránilo miliony životů. Ale podstatou sdělení je: žádejte informace před tím, než k očkování dojde. Chtějte vědět, proč je očkování dobré a jaká vakcína bude použita. Pokud se na očkování ten den necítíte, přesuňte ho na jindy. Pacient nemá jen slepě poslouchat, ale je to klient a doktor by mu měl sdělit všechna fakta a brát ohled na jeho zdravotní stav. Mnohdy to tak u nás bohužel není a očkování je provedeno i přes nachlazení či inkubační dobu nemoci. Poté se nevyhneme nežádoucím účinkům a možným následkům, namísto toho, aby nás vakcína chránila. Pokud vás téma očkování zajímá, odkazuji na stránku https://www.rozalio.cz.

Barefoot se zabývá nohami, tedy chodidly. Nohy jako smyslový orgán potřebují cítit zemi pod nohama a konfekční boty s tlustými podrážkami toto neumožňují. Tvar běžné boty je příliš úzký a na prsty nezbývá dost místa. Asi většina z nás má babičku s tzv. halux vulgus - vbočenými palci s vystupujícím kloubem. Důvodem se staly boty do špičky, které jsou v módě do dnes. Bohužel nejen vbočené palce, ale i patní ostruhy a propadlé klenby jsou záležitost i dětí. Zdravé boty - tedy barefoot - jsou vyrobeny tak, aby respektovaly přirozený tvar nohy a umožňoval jim přirozený pohyb. Podrážka je velmi tenká a cítíte tak různý povrch pod nohama. 

Pokud byste chtěli barefoot vyzkoušet, doporučuje se z počátku max. dvě hodiny denně. A to ne jen chůze, ale i sezení, stání a odpočinek. Nohy si musí postupně na volnost pohybu zvyknout a při okamžitém přechodu na volnou nohu si můžete ublížit. Osobně se chystám barefoot vyzkoušet, protože mě zajímají už delší dobu. V ČR je vyrábí firmy jako https://www.vivobarefoot.cz a https://www.barefootbrno.cz. 

Už se dostáváme ke konci a to k přednášce Klidná mysl má smysl. Zuzzi Husarová je Mindfulness expertka a Mind koučka přednášející po celém světě a její pozitivní aura nás všechny doslova ohromila. Techniky meditace a dechu se naučila v Thajsku a Peru, vyučuje je i přes online koučing. Jak se vyhýbat negativním emocím a strachu, jak pracovat s vlastní myslí a vnímat svět jiným pohledem nám velmi milým přístupem dokázala přiblížit během chvilky. Cílem mindfulness je najít vnitřní klid a dokázat se rozhodovat. Odpovědi na svá váhání máme v sobě, jen hlava nás k nim dlouhými úvahami a strachy nepustí. Protože psychika je součást zdraví, přednáška mi mnohé dala a ukázala, jak jednoduché může být ovládat svůj strach. 

Na závěr bych chtěla dodat, že všechny přednášky měly svůj velký přínos a v mnohém mi pomohly se zorientovat. Široký záběr témat se týkal jediného celku: zdraví. Psychické, fyzické, zdraví přírody. Společně utvářejí nás a náš svět, ve kterém žijeme. Chceme-li být šťastní, prvním krůčkem je chtít. Tím dalším je něco udělat. A když vytrváme, budeme žít přesně tak, jak jsme na počátku chtěli

Ivet