Helicobacter pylori

21.08.2022

Bolest nebo tlak v žaludku, pálení žáhy, zápach z úst, nadýmání, říhání.. to vše mohou být příznaky přemnožené žaludeční bakterie Helicobacter pylori. Infekcí trpí až 50% světové populace, přičemž dlouhodobě neléčená zvyšuje pravděpodobnost vzniku rakoviny žaludku.

Bakterie Helicobacter pylori se do lidského organismu dostává dvěma způsoby. 

  • slinami infikovaného člověka (líbáním, používání špatně umytého nádobí)
  • fekálně orální cestou (nedbalá hygiena apod.)

Nejčastěji se člověk nakazí v dětství od svých rodičů, přičemž problémy s helicobacterem se mohou objevit až mnohem později (případně vůbec). Někteří jedinci jsou vůči této bakterii odolní, jiné může potrápit infekce. 

Projevy infekce 

Ta nejčastěji vzniká po nakažení a namnožení bakterie, která svou kolonizací narušuje žaludeční sliznici a dvanáctník. Žaludeční šťávy následně poškozenou sliznici rozleptávají, rozvíjí se zánět žaludku (tzv. gastritida), přičemž tento stav v neléčené podobě způsobuje bolestivé a nebezpečné žaludeční vředy, nebo mohou vést k rakovině žaludku

Gastritida se projevuje bolestmi a pálením žaludku, jícnu. To, že se jedná o zánět způsobený infekcí Helicobacter pylori dále může indikovat nadýmání, bolest v břišní oblasti, zápach z úst, nevolnost, říhání, zvracení, zpomalené a bolestivé zažívání, nechutenství, únava. Pokud jsou již tyto počáteční potíže přehlíženy, rozvíjí se v buď žaludeční nebo dvanáctníkové vředy. Rozdíl poznáte - při žaludečních vředech cítíte bolest během jídla, při dvanáctníkových na lačno.

Testování na infekci

Již při prvních signálech, které přetrvávají, je vhodné navštívit lékaře, který Vás na infekci touto bakterií otestuje. Nejspolehlivějším testem je provedení gastroskopického vyšetření s odběrem vzorku žaludeční sliznice přímo odborným lékařem (gastroenterologem). Další možností jsou méně spolehlivé, ale dostupné dechové a krevní testy, případně testy ze stolice. 

Poslední tři zmiňované si můžete zakoupit v lékárně a otestovat se sami, nicméně spolehlivost domácích testů se nevyrovná tomu od lékaře!

Léčba

Po potvrzení přítomnosti helicobactera je zahájena léčba. Nejčastěji se jedná o nasazení trojkombinace antibiotik. Dle Světové zdravotnické organizace (WHO) se však za poslední léta zvyšuje u této bakterie rezistence vůči antibiotikům a tak byla Helicobacter pylori zařazena mezi vysoko rizikové bakterie s celosvětovou hrozbou se zvyšující se rezistencí.

V prvotních stádiích infekce bez antibiotik je tedy možné využít přírodní léčbu probiotiky, Chioskou mastichu (pryskyřice z ostrova Chios jako doplněk stravy) nebo olej z hřebíčku. Je nezbytně nutné upravit jídelníček pacienta (mezi dráždivé potraviny patří česnek, cibule, zelí apod.) a upravit celkových životní styl. Důkladná hygiena je samozřejmostí.

Prevence

Jak částečně vyplynulo z léčby v začátcích infekce, je vhodné dodržovat zásady zdravého životního stylu. 

  • zdravá strava (zelenina, ovoce, luštěniny, komplexní sacharidy, bílkoviny, zdravé tuky)
  • vynechat průmyslově zpracované potraviny, smažená jídla
  • jíst dostatek vlákniny
  • jíst v klidu a pravidelně
  • pravidelný pohyb
  • dostatek spánku
  • umět relaxovat/odpočívat a v rámci možností se nestresovat
  • dodržování hygieny

Závěrem

Dle dat z roku 2015 infekcí trpí asi 30% populace vyspělých zemí (Evropa, Severní Amerika), v rozvojových státech je to až 95%. V České republice k roku 2011 byla prevalence 24% na celou populaci, přičemž za posledních 20 let se jedná o viditelný pokles. Ještě v roce 2001 to bylo 42%. Dá se tedy předpokládat, že se zvyšující se životní úrovní se snižuje infekce a výskyt Helicobacter pylori. 

Jedná se však stále o předpoklad, přesná data infekce k dispozici nejsou a získat je by znamenalo otestovat celou Českou republiku. Skutečné nakažení v naší populaci touto bakterií tedy nezjistíme.

S chronickými problémy s trávením a bolestmi žaludku se setkávám denně. Věřím, že i vy ve svém okolí máte někoho, kdo tímto onemocněním trpí. Pokud máte podezření na onemocnění u sebe, nebojte se potíže řešit. Za těmito příznaky se může skrývat infekce Helicobacter pylori, přičemž léčba je nejúspěšnější hned v začátcích. Testování je dostupné, léčba také a riziko reinfekce vzácné. 

Ivet