Kuchařky a já

11.06.2020

Dnes si dovolím odpočinkový formát, pokud dovolíte. Ráda bych vám totiž napsala něco o mém vztahu k domácímu kuchtění...

V dětství jsem vaření nesnášela. V pubertě jsem se překonala. A na univerzitě zamilovala. Jakoukoliv práci v kuchyni jsem kopírovala od své mamky. Vařila, uklízela a pekla. Její recepty mám ve svém poznámkovém notýsku uložené doteď.

Když jsem na nutriční terapii zjistila o jídle a kvalitě potravin víc, chtěla jsem vyzkoušet i jiné recepty. Obzvláštnit je. Nebála jsem se ani těžkých (rozumějte na přípravu) poctivých jídel, které vařily naše babičky a jejich maminky. A tak vznikla moje první svíčková omáčka, guláš, dort Pavlova a frgály 🍰.

Recepty jsem kombinovala s rodinnými a těmi na internetu. Ale protože jsem milovník knih, chtěla jsem "něco"v papírové podobě.
Díky vyhledávání poctivých jídel na internetu, jsem našla Kuchařku pro dceru od Jany Florentýny Zatloukalové. Jaká byla moje radost, když jsem knížku dostala k narozeninám! Hned se spustil kolotoč vaření, pečení, objevování pravidel kuchyně a různých pokusů. Kuchařka pracuje s klasickými recepty především české kuchyně, ale sem tam se objeví i recept zahraniční. 🗺. Nutno podotknout, že díky této kuchařce jsem si zamilovala bramboráky. 🥔

Mé jediné dvě kuchařky, které mě naučily vařit s respektem a odvahou.
Mé jediné dvě kuchařky, které mě naučily vařit s respektem a odvahou.

Uběhly dva roky, já se vdala a přála si k Vánocům další kuchařku. Tentokrát zaměřenou na bio produkty, s povídáním o přírodě a ekologických souvislostech. Tou kuchařkou byla kniha Katky Winterové (znáte z Herbáře) s názvem Jíst a žít, a pokud mě sledujete nějakou dobu, viděli jste ji právě na mém instagramovém příspěvku z Vánoc. 🎄V podstatě je kniha kuchařkou s posláním, které by mělo být vyslyšeno - kvalitní suroviny a zdravé životní prostředí jsou zárukou chutných jídel.

Zatím všechny recepty, co jsem z obou kuchařek vyzkoušela, byly výborné. Na přípravu občas náročnější, ale chuť a radost z kvalitního jídla předčí všechno. I tu rozbombardovanou kuchyň 🍽.

Takže jestli se bojíte sporáku nebo si myslíte, že vaření není nic pro vás, nebojte se. Ono to přijde. Třeba s novým partnerem, dětmi anebo dobrou kuchařkou. 💜

Ivet